Dofinansowanie
1. Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych
W ramach w/w zadania dofinansowywane są m.in.podnośniki wannowe; podnośniki transportowo-kapielowe; system automatycznego otwierania drzwi SAM; szyny i rampy; specjalistyczne telefony; specjalistyczne wyposażenie domu: sztućce, armatura, chwytaki.
Dofinansowane wynosi - do 80% kosztów zakupu. Nie jest to refundacja - przed zakupem z wnioskodawcą zawierana jest umowa. Dokumentacje składa się w przypadku osoby mieszkającej na terenie miasta w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. W przypadku osoby mieszkającej na terenie powiatu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Wymagane załączniki do wniosku o dofinansowanie:
- orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (lub równoważne),
- zaświadczenie lekarza specjalisty potwierdzające konieczność zakupu konkretnego urządzenia w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych,
- kosztorys celu dofinansowania (faktura pro-forma),
- wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON.
Po przyznaniu dofinansowania klient musi dokonać zakupu a odebraną fakturę określająca całkowitą wartość sprzętu z informacją o wartości wpłaty własnej, przedstawić w MOPS lub PCPR. Brakująca kwota zostanie przelana na konto sprzedawcy.
Przykład: na prośbę klienta lekarz uzasadnia potrzebę stosowania podnośnika wannowego; wartość urządzenia 2200,00; kwota dofinansowania wyniesie 1760,00; wpłata własna klienta wyniesie 440,00-.
2. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych.
W ramach w/w zadania dofinansowywane jest przystosowywanie budynków i lokali do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. budowa podjazdu; montaż platform, krzesełek dźwigowych; montaż wind i podnosników; remonty pomieszczeń.
Dofinansowanie wynosi - do 80% kosztów - nie jest to refundacja - przed zakupem z wnioskodawcą zawierana jest umowa. Dokumentacje składa się w przypadku osoby mieszkającej na terenie miasta w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. W przypadku osoby mieszkającej na terenie powiatu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Wymagane załączniki do wniosku o dofinansowanie:
- orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (lub równoważne) zawierające przyczynę niepełnosprawności potwierdzającą trudności w poruszaniu się osoby niepełnosprawnej,
- podstawa prawna zameldowania w lokalu w którym ma nastąpić likwidacja barier,
- kosztorys inwestorski, projekt, pozwolenie na budowę (w koniecznych przypadkach),
- zgoda właściciela budynku w którym ma nastąpić likwidacja barier (w koniecznych przypadkach), przyjęte pełnomocnictwo inwestora zastępczego,
- wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON.
3. Inna żródła pomocy finansowej
Szanowni Państwo. Pomoc finansowa ze strony PCPR i MOPS nie pokrywa w całości wartości inwestycji. środki, którymi dysponują w/w ośrodki pochodzą od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie naruszają one budźetów Gmin i Miast. Dlatego, warto zwrócić się o pomoc do Gmin i Urzędów Miast. W naszej pracy często zdażało się tak, że to również te jednostki współfinansowały inwestycje.
Jeżeli jesteście Państwo członkami spółdzielni mieszkaniowych to właśnie spółdzielnie powinny dostosować budynki do Państwa potrzeb i umożliwić wydostanie się z budynków. Dlatego bardzo często współfinansują one inwestycje związane z montażem wind czy budową podjazdu.